Lisówka pomarańczowa (Hygrophoropsis aurantiaca) to gatunek grzyba z rodziny zasłonakowatych (Cortinariaceae). Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i łatwo rozpoznawalnych lisówek, dzięki swojemu intensywnie pomarańczowemu kolorowi. Grzyb ten występuje na całym świecie, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej, na łąkach, w lasach iglastych i mieszanych, często na obumarłych drewnie.

Charakterystyka

Lisówka pomarańczowa ma kapelusz o średnicy od 2 do 10 cm, z początku dzwonkowaty, potem rozpostarty, zwykle z lekko wklęsłym środkiem. Ma intensywnie pomarańczową barwę, czasami z odcieniami czerwieni, żółci i brązu. Powierzchnia kapelusza jest gładka i błyszcząca, czasami lepka w mokrych warunkach. Brzeg kapelusza jest podwinięty i cienki.

Trzon lisówki pomarańczowej ma wysokość od 3 do 8 cm i grubość od 0,5 do 1,5 cm. Jest cylindryczny, pełny i mięsisty, o barwie od pomarańczowej do jasnobrązowej, z lekkimi odcieniami żółci. Powierzchnia trzonu jest gładka, ale może mieć słabo zarysowane linie podłużne lub plamki.

Blaszki lisówki pomarańczowej są zbiegające, szeroko oddzielone od siebie i mają kolor od białego do kremowego. Z wiekiem zmieniają się na kolor pomarańczowy, a następnie rdzawobrązowy.

Miąższ lisówki pomarańczowej jest biały lub jasnobrązowy, soczysty i miękki. Zapach i smak są łagodne, ale czasami mogą być lekko gorzkie. Grzyb ten nie jest jadalny, ale nie jest też toksyczny.

Znaczenie

Lisówka pomarańczowa nie jest ceniona ze względu na swoją niewielką wartość kulinarą. Może być jednak stosowana jako barwnik naturalny w przemyśle spożywczym oraz jako źródło polisacharydów o właściwościach leczniczych.

Z powodu swojego charakterystycznego koloru i łatwości w rozpoznawaniu, lisówka pomarańczowa jest często używana jako przykład w szkoleniach grzyboznawczych dla początkujących.